29 липня 2017 р.

Як до нас доїхати

GMM
"Право на вільний вибір лікаря""Субпроект Львівщини проводить активну медійну компанію у ЗМІ""Програма "Доступні ліки""Карта аптек"


Держава здійснює системну роботу у напрямку правового захисту громадян зі статусом ВІЛ

З метою забезпечення захисту прав людей, які живуть з ВІЛ, та представників груп, уразливих до інфікування вірусом, Держслужбою України соцзахворювань укладено меморандум про співпрацю з Всеукраїнською благодійною організацією "Всеукраїнський правозахисний рух "Гідність". Про це було заявлено під час прес-конференції, присвяченій відповідальності медичних працівників щодо питань конфіденційності ВІЛ-статусу громадян. Участь у заході взяли начальник відділу організації медико-соціальної допомоги управління протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу Держслужби України соцзахворювань Людмила Сторожук, представники ВБО "Всеукраїнський правозахисний рух "Гідність" ,   МБФ "Міжнародний Альянс з ВІЛ/СНІД в Україні" та Благодійної організації "Кримський фонд "Наша надія".

Як відзначили присутні, політика правової підтримки ВІЛ-інфікованих осіб здійснюється державою у тісній співпраці із громадськими правозахисними організаціями. Ефективність її реалізації залежить від багатьох факторів: дотримання законодавчих норм та основ професійної етики працівників, обізнаності населення щодо шляхів передачі та захисту від ВІЛ-інфекції/СНІДу.

За словами Людмили Сторожук, в Україні здійснюється постійний моніторинг правових порушень, які відбуваються у сфері протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу, передусім, завдяки партнерській співпраці Держслужби України соцзахворювань з "Всеукраїнським правозахисним рухом "Гідність". На сьогодні законодавча база України у цій сфері суттєво вдосконалена та відповідає усім міжнародним стандартам. Закон України Про протидію поширенню хвороб, зумовлених вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ), та правовий і соціальний захист людей, які живуть з ВІЛ" та ряд інших нормативно-правових актів визначають інформацію про стан здоров'я людини, у тому числі в частині ВІЛ-статусу, конфіденційною. Однак, у практичній діяльності, зокрема, під час здійснення профілактичних або лікувальних заходів, при роботі з представниками груп ризику щодо інфікування ВІЛ та людьми, які живуть з ВІЛ, мають місце випадки недотримання норм, визначених законодавством України. Тож, співпраця із громадськістю надає можливість визначити причини правопорушень та  шляхи для їх усунення, - зазначила фахівець Держслужби.

Результати моніторингу щодо дотримання прав людини у сфері ВІЛ/СНІДу, проведеного "Всеукраїнським правозахисним рухом "Гідність", будуть проаналізовані та враховані під час формування заходів нової Загальнодержавної цільової соціальної програми протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу на 2014-2018 роки, робота над проектом якої в даний час триває.

Як зазначила Людмила Сторожук, на сьогодні в Україні спостерігаються перші ознаки стабілізації епідемії, вперше зафіксовано зменшення кількості нових випадків ВІЛ-інфекції на 1,6%, що свідчить про певний прогрес у реалізації лікувальних та профілактичних програм. Однак, щоб повернути епідемію ВІЛ-інфекції/СНІДу у зворотному напрямку, необхідно нарощувати зусилля як державних, так і громадських організацій.

В умовах реформування охорони здоров'я обрано курс на децентралізацію послуг з профілактики та діагностики ВІЛ-інфекції, лікування, догляду та підтримки людей, які живуть з ВІЛ, на первинному та вторинному рівнях надання медичних послуг. Проте, у суспільстві досить високим залишається рівень стигми та дискримінації щодо наявності соціально небезпечного захворювання, приналежності до груп ризику щодо інфікування ВІЛ. Це спричинює певний рівень недовіри з боку ВІЛ-інфікованих осіб та представників груп ризику до медиків та соціальних працівників.

Тож, партнерська діяльність Держслужби України соцзахворювань і надалі буде спрямована на подолання цих явищ, виховання толерантного ставлення до хворих та організації для них необхідної правової допомоги. З цією метою Держслужба сприяє налагодженню тісної співпраці громадських організацій, які працюють у даному напрямку, із закладами охорони здоров'я, передусім - центрами профілактики і боротьби зі СНІДом, - зазначають у відомстві.

Нагадаємо, в Україні вперше створено прецедент покарання медичного працівника за розголошення ВІЛ-статусу. Центральний райсуд м. Сімферополя виніс вирок обвинувачення медичному працівнику за фактом розголошення ВІЛ-статусу дитини.  22 січня 2013 р.  вироком суду винна особа позбавлена права займатися медичною практикою і зобов'язана сплатити штраф.

Прес-служба МОЗ України

За інформацією Держслужби України соцзахворювань